CCD – حسگر حساس به نور

CCD – حسگر حساس به نور

واژه CCD مخفف Charged Coupled Device بوده و نوعی از حسگرهای حساس به نور است که در دوربین‌های عکاسی و تصویربرداری دیجیتال استفاده می‌شود. امروزه استفاده از CCD ها در دوربین‌های عکاسی دیجیتال کمتر شده و بجای آن‌ها از حسگر‌های نوع CMOS استفاده می‌شود.

CCD مخفف “Charge-Coupled Device” به معنی “دستگاه کوپل شده شارژ” است و یک حسگر الکترونیکی است که قادر به تبدیل نور به سیگنال الکتریکی است. این حسگر اغلب در دوربین‌های دیجیتال و دستگاه‌های اسکن استفاده می‌شود.

در یک حسگر CCD، نور به وسیله لنز دوربین وارد می‌شود و بر روی سطح حساسیت قرار می‌گیرد. این سطح حساسیت شامل یک سری سلول‌های فوتودیود است که قادر به تولید الکتریسیته هستند هنگامی که نور به آن‌ها برخورد می‌کند.

بعد از اینکه نور بر روی سطح حساسیت CCD فرستاده شد، اشاره الکتریکی که توسط هر سلول فوتودیود تولید شده است، به سلول‌های پردازشگر CCD منتقل می‌شود. در اینجا، سیگنال الکتریکی به صورت سری‌ای از شارژ الکتریکی در سلول‌های پردازشگر CCD ذخیره می‌شود.

با استفاده از تعدادی از مدارهای الکترونیکی، سیگنال الکتریکی در سلول‌های پردازشگر CCD به تصویری دیجیتال تبدیل می‌شود که قابلیت ذخیره و پردازش را دارد.

Submit comment

کد را تایپ کنید
بر روی
منو
بستن
سبد خرید
بستن
بازگشت
حساب کاربری
بستن